کلام پنجم

حدیث امروز، کلامیه که حضرت أبی عبد الله،
از قول امیر المومنین علی -علیه السلام- نقل فرموده:

که می فرماید:
«ای مردم! از کلامی که خداوند با آن اولیایش را موعظه کرده و در آن از قوم یهود به بدی یاد می کند که چرا یکدیگر را از زشتی ها باز نداشتند (سوره مائده آیه 63) و این کافران بنی اسراییل را به دلیل این گناهشان نفرین می کند (سوره مائده آیه 78 و 79)، پند بگیرید. زیرا آنان بدی ها و فساد را در میان خود می دیدند اما به خاطر رغبت به گناه و نیز ترس، یکدیگر را از آن نهی نمی کردند. در حالی که خداوند می فرماید: «از مردم نترسید، بلکه از من بترسید» (سوره مائده آیه 44) و می فرماید: «مردان و زنان مؤمن، همگی یار هم بوده و یکدیگر را به نیکی ها وا داشته و از بدی ها بر حذر می دارند» (سوره توبه آیه 71). خداوند، امر به معروف و نهی از منکر را واجب قرار داده است، زیرا اجرای آن هاست که پایه های تمامی واجبات دیگر را استوار می گرداند و همین دو وظیفه هستند که راه دعوت به اسلام، وسیله ی جلوگیری از تجاوزها، ابزار ایستادگی در برابر ستمگران و موجب تقسیم عادلانه ی غنایم و رساندن صدقات به محل درست آنند.»
(تحف العقول - ص 237 و 238 و 239)

ان شاء الله همه ی ما بتونیم این وظیفه ی بزرگ رو به درستی ادا کنیم؛ همون کاری که امام حسین -علیه السلام- با قیامش انجام داد.

منتظر نظرات دوستان هستم.
تا فردا!


نظرات دوستان در باره ی این حدیث:


لیلا

«از خدا بترسید نه از خلق خدا»
امر به معروف و نهی از منکر بالاتر از این!
کاش این کلام به گوش همه می رسید
فقط باید خوب درکش کرد
همین.

/ 2 نظر / 32 بازدید
اوا

زيبا بود. موفق باشيد.

لیلا

((از خدا بترسيد نه از خلق خدا )) امر به معروف و نهی از منکر بالاتر از اين! کاش اين کلام به گوش همه ميرسيد فقط بايد خوب درکش کرد همين .