کلام دوم

از اونجایی که خصوصیاتی که واسه حدیث دیروز گفتم،
واسه سی و نه حدیث بعدی هم صدق می کنه،
بنا بر این، از این به بعد هم فقط فارسیشونو می نویسم.

اما؛ به عنوان کلام دوم، بخشی از دعای عرفه ی حضرت أبی عبد الله رو نقل می کنم. دعاهایی که از ائمه رسیده، قطعاً آموزه های زیادی در خودشون دارن که هر کدوم از ما، به اندازه ی ظرفیتمون ازش برداشت می کنیم.
ناگفته نمونه که این قسمت از این دعای پرمحتوا، فقط توی بعضی از روایات ذکر شده.
در این بخش از دعا، امام حسین -علیه السلام- می فرماید:
«خدایا! از دانشی که نزد خود داری، به من بیاموز و با پوشش محکم خود، مرا حفظ کن.
خدایا! مرا با حقایق اهل قرب، پا بر جا کن و در راه کسانی که نگاهدارشان بودی، حرکتم بده. خدایا! با تدبیرت، مرا از تدبیر خودم و با اختیارت، مرا از اختیار خودم بی نیاز کن و به ریشه های درماندگیم آگاه گردان.
خدایا! مرا از ذلت هایم رها کن و از شک و شرکی که در وجود من است، پیش از فرا رسیدن مرگ، پاکیزه کن. من از تو یاری می خواهم، پس یاریم کن؛ بر تو توکل می کنم، پس رهایم نکن؛ تنها از تو درخواست می کنم، پس نا امیدم مگردان؛ به فضل و بخشش تو تمایل دارم، پس محرومم مساز؛ خود را به آستان تو می بندم، پس دورم نکن؛ بر درگاه تو می ایستم، پس طردم ننما.
»
(اقبال - ص 339)

مشتاق نظرات دوستان در مورد این کلام هم هستم.
تا فردا!


نظرات دوستان در باره ی این حدیث:


بی نام

یک نکته: دعای عرفه امام حسین علیه السلام در سالی که ایشان به کربلا عزیمت فرمودند نیست. چرا که ایشان در آن سال مناسک حج را ناتمام گذاشته و عمره مفرده به جای آوردند و در روز عرفه در عرفه نبودند. قاعدتاْ این دعا مال سال‌های قبل از ۶۰ هجری است.

ممنون از تذکرتون. حق با شماست. این طور که فهمیدم، این دعا مربوط به سال 59 یا قبل از اونه. حرکت امام به سمت عراق، یک روز قبل از روز عرفه ی سال 60 بوده.


هانیه

خدای من خدایی‌ست که یاری می‌کند مرا وقتی یاری می‌خواهم از او... رهایم نمی‌کند وقتی توکل می‌کنم به او... این منم که نیک نمی‌دانم توکل کردن را، نیک نمی‌دانم یاری خواستن را... امام حسین چقدر قشنگ از خدا می‌خواد... باید یاد بگیریم... به نظرم زیبایی و عمق این جمله فوق‌العاده‌ست: با تدبیرت مرا از تدبیر خودم بی‌نیاز کن...

/ 3 نظر / 32 بازدید

خيلی خوب بود. فقط يک نکته: دعای عرفه امام حسين عليه السلام در سالی که ايشان به کربلا عزيمت فرمودند نيست. چرا که ايشان در آن سال مناسک حج را ناتمام گذاشته و عمره مفرده به جای آوردند و در روز عرفه در عرفه نبودند. قاعدتاْ اين دعا مال سال‌های قبل از ۶۰ هجری است.

مرکز نشر فرهنگ شهادت

سلام با عرض تسليت اين ايام به شما و تمامي شيعيان . هيچ كس به اندازه شهدا محرم را درك نكرده است .

هانيه

خدای من خدايی‌ست که ياری می‌کند مرا وقتی ياری می‌خواهم از او... رهايم نمی‌کند وقتی توکل می‌کنم به او... اين منم که نيک نمی‌دانم توکل کردن را، نيک نمی‌دانم ياری خواستن را... امام حسين چقدر قشنگ از خدا می‌خواد... بايد ياد بگيريم... به نظرم زيبايی و عمق اين جمله فوق‌العاده‌ست: با تدبيرت مرا از تدبير خودم بی‌نياز کن...